Dallas Ulaşım

Forth Worth Uluslararası Havaalanı ve Love Field Havaalanı olmak üzere iki havalimanı bulunur. Bu havalimanlarından Forth Worth daha büyüktür. Dorth Fourth Havalimanında harflerle isimlendirilen 5 terminal vardır. Uçaklarlar bu terminallerden kalkar. Terminaller arası ulaşım Skylink hızlı trenleri ve otobüsler ile sağlanır. DART turuncu tren hattı her gün sabahtan gece yarısına kadar şehir merkezine kadar hizmet verir. Terminal A10’dan kalkan trenler ise diğer alternatiflerdir. Trinity Railway Express ise pazar günleri hariç her gün çalışır. DFW Remote South servis otobüsüne binip buraya ulaşabilirsiniz. E ve D terminallerinde hizmet veren taksiler bir diğer alternatiflerdir. 2.25den açılış yapan taksiler km de 1.80 dolar yazar.

Dallas’da Ulaşım

Çok geniş bir araziye yayılmasına rağmen şehirde ulaşım çok gelişmiş ve kolaydır. Ankara EGO sistemine benzeyen DART(Dallas Area Rapid Transit) sistemi vardır. Bu sistemde otobüslerin yanında trenler de hizmet vermektedir. DART Stop Locator uygulamasına girip size en yakın durağı bulabilir otobüsleri de takip edebilirsiniz.

Saatlik, günlük ve haftalık biletler vardır. Tek kullanımlık bilet 2.50 dolarken bir günlük bilet 5 ve haftalık bilet 25 dolardır. İnternetten de bu biletleri alabileceğiniz gibi, DART istasyonlarından da alabilirsiniz. Trende ise dört istasyon vardır ve bunlar renklerle ifade edilir. Otobüsle aynı fiyat tarifesi geçerlidir. Bedava olan McKinney caddesi Tramvayını kullanabilirsiniz. Ayrıca Dlink de bedavadır ve downtownda hizmet verir.

Dallas Gezilecek Yerler

Dallas şehri. Binlerce yıl çeşitli kültürlerin hükmettiği Dallas, 1819’da İngiliz-İspanyol anlaşmasından sonra İspanyollara bırakıldı. 1836’da Teksas’ın bağımsızlığını elde etmesinden sonra Teksas’ın sınırları içinde kaldı. 1839’da John Neely Bryan adlı tüccarın bölgeyi haritalaması sonucunda ilk yerleşimler başladı… Okumaya devam et

 

  

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir