Corona Virüs (COVID-19) Tedavisi Bulundu mu?

Koronavirüs için bir tedavi buldular mı? Avustralyalı araştırmacılar, test ettikleri hastalar tedaviye ‘çok iyi’ yanıt verdikten sonra mevcut iki ilacın COVID-19’u ‘iyileştirebileceğini’ iddia ediyor. Avustralya’daki bilim adamlarına göre, HIV ve sıtmayı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar koronavirüs ile mücadelede kullanılabilir.

Brisbane’deki Queensland Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanlarından oluşan bir ekip, mevcut iki ilacın COVID-19 enfeksiyonlarını yok etmeyi başardıklarını gördüklerini söyledi. Klorokinin, bir anti-sıtma ilacı ve HIV baskılayıcı kombinasyon lopinavir / ritonavir, insan testlerinde umut verici sonuçlar gösterdiğini ve enfekte hastalarda virüsün ‘kaybolduğunu” bildirmiştir. İlaçlar, ölümcül virüs için bir aşı, tedavi veya tedavi bulmaya çalışmak için dünya çapında araştırmacılar ve doktorlar tarafından test ediliyor.

Dünya genelinde yaklaşık 170.000 kişiye koronavirüs bulaşmış ve 6.500’den fazla kişi öldü. Çin ani salgını yakalamayı başardıktan sonra, diğer ülkeler büyük salgınlar tarafından körleştirildi – yaklaşık 25.000 kişi İtalya’da, 14.000 İran’da, 8.000 İspanya’da ve 5.000’den fazla Almanya ve Fransa’da yakalandı.

Queensland Üniversitesi Corona Virüse Karşı Etkileyici Bir Tedavi Geliştirmiş Olabilir

Queensland araştırmacısı Profesör David Paterson, ay sonuna kadar insanları daha büyük ölçekli ilaç denemelerine kaydetmeyi umduğunu söyledi. Profesör Paterson, ilaçları ölümcül solunum yolu enfeksiyonu için olası bir “tedavi” olarak değerlendirmenin yanlış olmayacağını söyledi. Avustralya’da koronavirüs ile enfekte olan kişilere HIV ilacı lopinavir / ritonavir verildiğinde ‘virüsün ortadan kalkmasına’ sebep olduğunu açıkladı.

Avustralya haber sitesi news.com.au şunları söyledi: “Potansiyel olarak etkili bir tedavi. Tedavi bitiminden sonra hastaların sistemlerinde hiçbir korona virüs bulunmayacak.”

Yeni Bulgularla Kapsamlı Testler Yapılacak

Profesör Paterson, tedavinin vakaların dağılmasında etkili olmasına rağmen, yeni bir ilacı test etmek için gerekecek kontrollü bir test yapılmadığını söyledi. Profesör Paterson, “Avustralya’da sahip olduğumuz ilk Çinli hasta dalgası, HIV ilacı ile tedavi edildiklerinde hepsi çok iyi oldu” dedi. Profesör Paterson, “Şu anda yapmak istediğimiz şey, 50 hastaneye bakarak Avustralya genelinde büyük bir klinik çalışmadır ve yapacağımız şey, tek tek ilaçları ve iki ilacın kombinasyonunu karşılaştırmaktır.”

Avustralya’da yaklaşık 300 doğrulanmış koronavirüs vakası vardı ve üç kişi öldü. Test edilen anti-HIV ilacı olan Lopinavir / ritonavir, en yaygın olarak Kaletra adı altında satılmaktadır. Vücutta dolaşan virüs seviyelerini azaltmak için HIV bulaşmış insanlar tarafından günde iki kez alınabilen antiviral bir ilaçtır. İlacın düzenli kullanımı, HIV’in ölümcül olan ve enfeksiyonu başkalarına bulaşma riskini azaltabilecek ve AIDS’e ilerlemesini durdurmayı amaçlamaktadır. Virüslerin yayılması için hayati önem taşıyan proteaz adı verilen bir enzimi kullanmasını engelleyerek çalışan bir proteaz inhibitörü adı verilen bir ilaç türüdür. Proteaz olmadan virüsler, diğer sağlıklı hücreleri enfekte edebilmeleri için tam olgunlaşmış klonları yapamazlar, bu nedenle enfeksiyon yayılamaz.

Bir virüsün yeni hücreleri üretmesini ve enfekte etmesini durduran bu yeteneğinin, Kaletra’yı etkili bir koronavirüs tedavisi haline getiren şey olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8115879/COVID-19-Australian-researchers-CURE-coronavirus.html

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı