Boston

Boston şehri hangi ülkede, nerededir? Boston’da ev kiraları ne kadardır? Boston nasıl bir yerdir? Boston, Massachusetts eyaleyinin en kalabalık şehridir. 2017 yılında Boston nüfusu 700 bindir. Ekonominin ve kültürün önemli şehirlerinden biri olan Boston, Greater Boston adıyla bilinir. İngiliz Puritan kurucular tarafından kurulan şehir, Boston Çay Partisi, Boston Kuşatması gibi Amerikan devriminin önemli olaylarına ev sahipliği yapmıştır. Amerika’nın İngiltere’den ayrılığından sonra kent gelişmiştir. Sadece ‘a yılda 20 milyon turist gelmektedir. Amerika’daki ilk devlet okulu 1635 yılında burada kurulmuştur. İlk metro sistemi, ilk milli park gibi birçok ilklerin şehridir. Bölgede birçok üniversite yer almaktadır. Özellikle hukuk, tıp ve mühendislik alanlarında bu üniversiteler bir numaradır. Halkın arasında yapılan bir ankete göre en hayırsever şehir Boston seçilmiştir. Şehir dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasındadır.

1800lerde kurulan demiryolları ve gelişen ulaşım imkanları ile New England bölgesinin gözdesi olmuştur. Büyük bir limanı olan şehirde deniz ürünleri mutfağı çok gelişmiştir. 1630 lara dayanan devasa tarihiyle Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Boston’da gezilecek yerleri merak ediyorsanız haritayı yazımızın altında bulabilirsiniz. Boston’da yaşam çok renklidir.  Boston gece hayatı da çok hareketlidir. Boston turistik yerleri ile de ünlüdür. Boston yüksekokullar ve üniversiteler cennetidir. Ayrıca Boston NBA’de de başarılı bir takıma sahiptir. Boston Amerika’nın en eski yerleşim yerlerindendir. Boston iklimi dört mevsimi de yaşar. Boston hava durumu gün içinde bile değişiklik gösterebilir.

Boston New York arası kaç km merak ediyorsanız, 668 kmdir ve arabayla yaklaşık 7 saat sürer. New York şehrinde yaşayanlar Boston ucuz alışveriş şehri olduğu için burayı tercih etmektedirler.  Boston’a yakın şehirlere de gidebilir bu bölgede aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Ayrıca New England Aquarium gibi birçok yerde alışverişinizi eğlenceyle buluşturabilirsiniz. Freedom Traili ziyaret etmeyi de unutmayın.

Boston’da öğrenci olmak ayrıcalıktır. Burası tam bir öğrenci şehridir. Boston’da çalışabilir ve yaşam masraflarınıza destek olabilirsiniz. Boston’da yaşayan türkler, eğitimin yanında genelde çalışmaktadır. Buradaki yazımızda Boston şehri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.  Diğer yazılarımızda ise Boston gezilecek yerler, yaşam masrafları ve ulaşım konularında yazacağız.

 

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir