Almanya’da Yaşam

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Almanya da Yaşam ve Sağlık

Sağlık Sigortası

Almanya’da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize nede okullara kayıt yaptırabilirsiz. 2, 3 ay üst üste aidatınızı ödememeniz demek eğitim hayatınızın son bulmasına sebep olabilir. Almanya bu konuda çok hassasdır. Ancak bu şekilde olması öğrenci adaylarının lehinedir.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 50 ile 100 Euro civarında değişir.

Almanya’da Yaşam Masrafları

Ortalama öğrencilerin %68’i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya’da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 800 EUR ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Almanya’da öğrenciler yaz tatillerinde 12 euro veya daha yüksek miktarda iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya’da yabancı öğrencilere verilen iş müsaadesi ile (senede 120 tam veya 240 yarım gün) çalışmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız pekte yor değildir. Bu imkanını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Almanya’da Konaklama Giderleri

Almanya’da barınma ihtimallerinin çok çeşitli oluşu daha uygun şartlarda bir seçenek bulmayı kolaylaştırır. Tek kişilik daireler yanında çoğunlukla bağımsız veya daire içinde (WohngemeinschaftWG) odalar kiralanır. Oda genişlikleri genellikle 10-25 m2 arasında değişir. Kira değerleri oda genişliğine, bina kalitesine, şehre ve şehirdeki konuma bağlı olarak Almanya çapında 300 ile 800 Euro arasında değişmektedir.

Dönem başlarında oda bulmak hemen hemen bütün Almanya’da çok zor olduğundan sömestr başlamadan uzun bir zaman önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir. Kısa süreli barınma için çok sayıdaki gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatiftir.

Ortalama 20 euro günlük ödeme ile buralarda kalınabilir. Çogu gençlik yurdunda kahvaltı verilmektedir.

Öğrenci yurtlarında bulunan 10-20 m2 odaların yanı sıra, ortak kullanılan mutfaklar, ortak kullanılan banyo-wc’ler, dinlenme odaları, kantin, cafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası ve benzeri imkanlar vardır. Ancak, sınırlı kontenjanları ve yoğun talep sebebiyle dolu olan bu yurtlarda yer bulabilmek için çok önceden başvurmak gerekmektedir.

Tek kişilik daireler genellikle 15-40 m2 arasında değişir.Bu daireler 1 odaoda içinde ufak bir mutfak ve bir wc-banyodan oluşur. Kira ücretleri Almanya genelinde 600-1000 euro arasındadır.

 Almanya’da Ulaşım

Şehirlerarası ulaşımda otoyollardan ziyade trenyolları daha çok kullanılmaktadır.

Bunun başlıca sebeplerinden birisi trenyolu ağının hemen hemen en ücra denecek yerlere kadar ulaşması ve arabaya göre hem zaman açısından hemde maddi açıdan cazip olmasındandır.

Bu detayların öğrenciler için önemli olduğunun farkındayız.

Alman demiryolları ise bu konuda çok iyi bir teknoloji ve ekipe sahip. Okullarda bu imkanları öğrencilere en iyi şekilde sunmaktadır. Dönem başına (6 aylık) yaklaşık 350 euro ödeyerek Otobüs, tranvay ve Almanya genelinde olmasa da bulunduğunuz eyaletin birçok yerine sadece kimlik ve öğrenci kimliğini göstermek sureti ile seyehat edebilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda ise otobüs bisikletten sonra gelmektedir. Bisiklet sürücülerine ayrılmış ayrı yollarda hem sağlıklı hemde ekonomik bir şekilde gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

 Özel dil Kursları için

Eğer Almanya’ya sadece dil kursu eğitimi almaya veya eğitim öncesi dil kursunu öncelikle özel dil kursunda yapıyorsanız, yukarda bahsi geçen ulaşım koşulları sizler için sorun olabilir. O zaman aylık biletler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu bulunduğunuz şehirde şehir içi ulaşım için cazip bir imkandır.Fiyatları kurs öğrencisi olduğunz için indirimli olmaktadir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Uncategorized , , ,